Jeho cena je velmi stabilní, jen minimálně závislá na ekonomickém vývoji. Patří k těm nejbezpečnějším investicím vůbec, riziko ztráty hodnoty u něj prakticky neexistuje. Je téměř nezničitelné. Takové jsou charakteristiky investičního zlata. Pokud tedy hledáte způsob, jak zajistit, aby vaše peníze neztrácely hodnotu a toužíte po co největší jistotě, investujte právě do něj. Do jaké formy ale?
Investiční zlato se obchoduje ve dvou podobách. Jedná se o zlaté slitky a mince. Obě formy mají své výhody i nevýhody, do jejich koupě se pouštíte s rozdílným účelem. Obě dvě však mohou být bez problémů součástí vašeho portfolia.
Slitky jsou praktické a drží si svoji hodnotu
Zlaté slitky představují jistější řešení. Jsou ideální k uchování hodnoty peněz. Mohou být o něco málo levnější, ražba mince je přeci jen lehce nákladnější než pouhé odlití do podoby cihličky nebo plíšku. Obecně jsou však poplatky za zpracování minimální, proto obě formy investičního zlata úzce korelují s tím, kolik stojí zlato na burze. V praxi to znamená, že nemáte problém je kdykoliv a téměř kdekoliv na světě prodat. Navíc většina jejich prodejců vám garantuje zpětný odkup.
S mincemi se můžete pustit do sběratelské hry
Zlaté mince mají oproti slitkům přidanou hodnotu v tom, že jsou esteticky zajímavé. Pokud se zaměříte na sběratelsky významné mince, může jejich hodnota v čase strmě růst. To však vyžaduje, abyste se ve sběratelství orientovali a sledovali trh. Také si dejte pozor na rozdíl mezi investiční mincí, pamětní mincí a medailí. Pouze pro investiční platí vše výše uvedené. A pouze ony jsou při nákupu oproštěny od DPH. To platí i pro zlaté slitky.
Jak mince, tak slitky pro český trh zajišťuje například prodejna v Obecním domě v Praze. „Zlaté mince a zlaté slitky určené k bezpečné investici do tohoto drahého kovu distribuujeme již 17 let,“ říká Pavel Trtík, ředitel společnosti. Protože žádná česká mincovna zlaté slitky nevyrábí, jedná se o zlato ze švýcarských rafinérií PAMP či Argor Heraeus.