Vaše finanční situace je nezáviděníhodná. Na účtu mnoho nezbývá a rezervy z dřívějška jste už dávno vyčerpali. Kde vzít peníze, když nemůžete čekat? Odpovědí mohou být půjčky. Asi 80 % všech žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky. Tam na ně čeká ale poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces s předem nejasným výsledkem.
Bankovního úředníka totiž zajímá, nejen vaše bonita, příjem, ale také závazky z minula anebo výdaje. Pokud navíc máte záznam v registru dlužníků anebo dlužíte všude, kam se podíváte, vaše žádost skončí zamítnutím. Pokud vás banka odmítne, nezoufejte!
Naštěstí existují nebankovní společnosti, které vám mohou pomoci i ve chvíli, kdy vám banka zavře dveře. Při výběru vhodné nebankovní půjčky byste ale měli být velmi obezřetní. Na co si dát pozor a jak zbytečně neriskovat? To vám prozradíme na následujících řádcích.
Obsah článku
Za půjčky pro rizikové klienty si připlatíte
Máte záznam v registru dlužníků a banka vám odmítla půjčit? Pak to budete právě vy, komu mohou nebankovní půjčky pro rizikové klienty pomoci. Některé společnosti neberou záznam v registru dlužníků jako překážku, jiné do registrů vůbec nenahlížejí. Ani půjčky bez registru ovšem nejsou bez rizika. Protože má každá mince dvě strany, počítejte s tím, že si za riziko, které společnost podstupuje, odpovídajícím způsobem připlatíte.
Půjčky bez doložení příjmu nejsou pro bezpříjmové občany
Zajásali jste, když se před vámi objevila nabídka na půjčky bez doložení příjmu? Jásáte předčasně. Ačkoli může název tohoto produktu mnohé svádět k úvahám o tom, že příjem v tomto případě nepotřebují, vše je jinak. U těchto půjček, stejně jako u kteréhokoli jiného půjčkového produktu, je pravidelný a dostatečný příjem nezbytný. Na rozdíl od jiných půjček ho ale v případě těchto nemusíte ověřovat skrze potvrzení od zaměstnavatele.
Nutí vás poskytovatel do živnosti? Zbystřete!
Některé nebankovní společnosti se snaží obcházet stávající zákony a nutí spotřebitele k založení živnostenského oprávnění. Moc dobře totiž ví, že jakmile se spotřebitel stane živnostníkem, zákonná ochrana (v takové míře jako u klasického spotřebitele) se na něj již nevztahuje. Pokud vás tedy věřitel nutí k založení živnostenského oprávnění, vezměte nohy na ramena a poohlédněte se po jiném.
Podpis smlouvy pod tlakem? Chyba!
Dvakrát čtěte, jednou podepište – to je zlaté pravidlo, kterého byste se měli držet nejen v oblasti půjček. Důkladně si pročtěte nejen smlouvu o spotřebitelském úvěru, ale také obchodní podmínky dané společnosti. Nikdy se také nenechte do podpisu smlouvy jakkoli nutit a nepodepisujte nic pod tlakem. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení. Pozornost věnujte také hvězdičkám, poznámkám pod čarou anebo nápadně velkému či malému písmu.
Špatné reference? Ruce pryč!
Pokud k dané společnosti nemůžete dohledat informace o její historii, v internetových fórech a diskuzích se to jen hemží nespokojenými klienty, bude potřeba se poohlédnout po jiném poskytovateli. Sázejte na známé a seriózní firmy s bohatou a dlouhou historií a nezapomeňte mezi sebou nebankovní půjčky vzájemně porovnat.
Odklad splátek není zadarmo
Dostali jste se do nepříjemné situace a potřebujete odložit splatnost nadcházející půjčky? Mnoho společností nabízí možnost tzv. splátkových prázdnin anebo odkladu splátek. Tato služba ale rozhodně není zadarmo. Je potřeba zaplatit menší poplatek. Pokud ale služby využíváte častěji, může se vám taková půjčka pekelně prodražit.
Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.