Pokoušíte se o změnu dosavadního způsobu života a v jejím rámci si chcete dopřávat jen zdravé večeře? Avšak tak nějak tápete v tom, co to přesně znamená? Popřípadě se snažíte zhubnout a rozhodujete se, zda večeři rovnou nevynecháte? Či se ji pokoušíte nahradit lehkou stravou, ale později v noci vás trápí hlad? Prostě si s večeří nevíte tak úplně rady?
Obsah článku
Pravidlo nejpozdějšího jídla 3 hodiny před ulehnutím je univerzální
Nejjednodušším pravidlem, je to, že poslední sousto byste si měli dopřát nejpozději 2-3 hodiny před tím než ulehnete. Tělo pak bude mít dostatek času na to, vše v klidu strávit.
Nejhorší variantou je jít spát hladový. Hlad totiž nepřespíte a bude vás trápit celou noc. A dříve či později do lednice stejně vyrazíte. Návdavkem k výčitkám se ještě ráno probudíte nevyspalí, protože jste obrali své tělo o zaslouženou míru odpočinku. Právě spánek nepodceňujte. Pokud chcete žít zdravě, je dostatečný odpočinek důležitým bodem toho, jak toho dosáhnout.
Vynechat přílohy a pečivo není úplně dobrý nápad. Pokud máte strach z tloustnutí, zkuste polévku
Jeden z problémů, kterému většina lidí čelí, je vlastně otázka, jak by měla být večeře poskládaná. Mluví se sice o lehkém jídle, ale málokdo vlastně ví, co se za tím skrývá. A tak se k odlehčení, vynechají přílohy nebo pečivo. Ovšem když se opravdu nesnažíte drasticky zhubnout, je toto omezení zbytečné a vlastně kontraproduktivní. Večeře by vždy měla obsahovat všechny složky – bílkoviny, tuky i sacharidy. Jinak vám hrozí noční hlad.
Tipy, jak si připravit zdravou večeři
- Skvělou variantou jsou tvarohové pomazánky. A k tomu samozřejmě k zakousnutí nějaké pečivo a trocha zeleniny.
- V případě, že se rozhodnete pro teplou večeři, tak je lepší nezanedbat ani přílohu. Vaše porce jídla jinak nebude kompletní a jednoduše se vám může stát, že vás v noci znovu přepadne hlad.
- Pokud žijete velmi aktivním životem nebo máte fyzicky náročnou práci, nemusíte se obávat ani vydatnějších jídel. Pokud vás však charakterizuje spíše sedavé zaměstnání, volte spíše lehčí formy stravování.
- Skvělou variantou odlehčených večeří mohou být hutnější polévky z vývaru zahuštěné zeleninou, rýží, luštěninami nebo vločkami.Polévky jsou jednoduché na vaření a přitom je jich nepřeberné množství.
- Se zeleninou to večer nepřehánějte. Syrová je totiž hůře tráví a k dobrému trávení je proto potřeba pohyb. A toho ve spánku moc nemáte. Chcete-li si ji dopřát ve větším množství, volte raději tepelně opracovanou.
Snažte se jíst v průběhu celého dne. Večerní dojídání se, je cestou do pekel
Nejhorší, co můžete udělat, je to, že se po celý den nenajíte. Večer pak zasednete ke stolu a sníte všechno, co vám přijde pod ruku. A i když si myslíte, že je to nedostatkem vaší disciplíny, není to úplně tak. Je to prostě nutná kompenzace energetického deficitu celého dne. A v klidu domova se pak těžko odolává všem těm energeticky náročným pochutinám.
Krabičkový systém vám pomůže k tomu, abyste jedli zdravěji a hlavně pravidelněji
Večernímu se přejídání se dát zabránit tím, že se donutíte jíst lépe během dne. Jednou z možností je právě krabičkový systém. Jídlo si přichystáte už doma a do práce si v krabičce odnesete své vlastní jídla, které postupem času konzumujete. Díky tomu máte větší šanci, že se najíte i v případě, kdy budete zavaleni prací.
Ne každému však vyhovovujet, že je potřeba krabičky připravovat doma a tedy vařit. Mnoho lidí tato činnost nebaví. V tomto případě můžete využít nabídek různých firem, které tyto krabičky s jídlem přichystají za vás. Vy naoplátku ušetříte čas s přípravou i tvořením jídelníčku na celý den. Krom toho se naučíte jíst pravidelněji. V případě dobře zvolené firmy, budete jíst už je samá zdravá a kvalitní jídla.
A co vy – jsou vaše večeře zdravé?