Ti, kdo používají na topení plyn či elektřinu, letos obzvlášť přemýšlejí, jestli metodu vytápění nezměnit. Bohužel ani topení pevnými palivy není zrovna nejlevnější. Vyhřívání domova prostě tvoří jednu z nejvyšších položek v ročním rozpočtu domácnosti. Jak ji trochu snížit?
Jestliže topíte pevnými palivy, měli byste se zamyslet nad tím, jaký typ paliva je konkrétně nejvýhodnější. Různé typy totiž mají různou výhřevnost.
Obsah článku
Co je výhřevnost paliva?
Klasická tabulka udávající výhřevnost paliv říká, kolik tepla (energie) získáte spálením paliva. Laicky řečeno jde v podstatě o to, jak dlouho vám doma vydrží teplo získané z daného paliva. Čím vyšší je výhřevnost, tím déle teplo doma udržíte. Tím samozřejmě spotřebujete menší množství paliva a také si ušetříte starosti, protože nebudete muset delší dobu přikládat.
Výhřevnost paliva je závislá nejen na jeho typu, ale také na kvalitě zpracování, skladování a vlhkosti. Zřejmě víte, že třeba mokré dřevo má výhřevnost daleko nižší než suché nebo že tvrdé dřeviny nabídnou vyšší výhřevnost než ty měkké, prostě déle hoří. Slyšeli jste však už někdy o rašelinových briketách?
Rašelinové brikety se dostávají do Česka
Rašelinové brikety jsou velmi oblíbené zejména v severských zemích, avšak postupně se začínají dostávat i do dalších států včetně Česka. Na severu jsou zimy mnohem delší a chladnější, topí se tam hodně, a tak logicky potřebují nějaké úsporné topivo. Brikety z rašeliny jím jsou.
Jde o čistě přírodní produkt – lisovanou rašelinu, nepřidávají se do nich žádná pojiva ani příměsi. Obsahují minimum síry, mají výbornou výhřevnost a popel z nich lze využít jako hnojivo. Pokud máte standardní kotel na tuhá paliva, kamna, krb či pec, rašelinové brikety můžete bez obav spalovat. Jsou skvělou náhradou uhelných či dřevěných briket. Často se využívají na noční topení, protože dlouho žhnou, avšak pokojně je využijte i přes den.
Ekologické palivo s nízkou cenou
Rašelinové brikety jsou ekologičtější volbou než fosilní paliva. Na rozdíl od uhlí neprodukují emise a zápach. Popel navíc nemusíte vyhazovat do popelnice, nýbrž jím pohnojíte zahradu. Potěšíte i kotel. Díky nulovému obsahu síry jej nebudou tolik poškozovat. Třešničkou na dortu je nízká cena.
Topení rašelinovými briketami není náročné. Oheň založíte třískami, necháte ho rozhořet, pak uzavřete přívod vzduchu a do topeniště vložíte brikety. Dále máte zhruba na 8 h volno, taková je totiž průměrná doba hoření rašelinových briket.
Rašelinové brikety mají podobný tvar jako brikety RUF. Prodávají se na paletě. U skladování je důležité, abyste zamezili jejich kontaktu s vodou. Pro dobrou výhřevnost musí být suché. Pořídíte je například na RVF.eu.