V dobré kondici je třeba udržovat i nářadí. Jedině tak vám bude dlouho a dobře sloužit. Jak by péče o něj měla vypadat?
Podceňovaná či nedostatečná údržba nářadí snižuje jeho životnost i funkčnost. Zkrátka vám vypoví službu dřív, než by se tak stalo, pokud byste mu věnovali péči, kterou si zaslouží.
Obsah článku
Péči vyžaduje nářadí ruční i elektrické
Ruční i elektrické nářadí dnes najdeme ve většině domácností. Obzvláště domácí kutilové nejsou žádnými troškaři. A už vůbec nemluvě o profesionálních řemeslnících. Ti také vědí své o jeho ceně. Cena některých kousků dosahuje i několik desítek tisíc korun. A to už je dost velký důvod se o něj dobře starat. Jak?
Ochrana před vlhkostí a rzi
Největším nepřítel ručního nářadí je nadměrná vlhkost a s ní související rezavění. To může postihnout v podstatě veškeré kovové nářadí, ať již se jedná o pily, šroubováky, kleště, zahradnické nůžky, kladiva, dílenské klíče a spoustu dalších kousků, a to již po několika dnech po vystavení vyšší vlhkosti. Stačí, aby vám na zahradě zmokly zahradní nůžky a po pár dnech se na nich objeví stopy rzi, které je naprosto mohou vyřadit z provozu? Co s tím? Nikdy na pospas dešti žádné kovové nářadí nenechávat. A pokud se tak stane, tak ho co nejdříve pečlivě vysušit a uložit na suché místo do garáže, zahradního domku či dílny. A pokud se na nářadí již rez objeví, seškrábejte ji ocelovou vlnou a povrch ještě dobruste smirkovým papírem. Nebo rzí napadený kousek ponořte do petroleje a dočistěte. Popřípadě použijte některý ze speciálních přípravků na odstraňování rzi.
Péče o pily, nože, dláta, sekery, šroubováky a nůžky
Zřejmě víte, že pily, nože, dláta a sekery je třeba v pravidelných intervalech brousit. Víte ale také, že je na místě čas od času nabrousit i ploché šroubováky? Časté používání je nejenže otupí, ale také může změnit jejich tvar. A čím takový šroubovák nabrousit? Úplně vám vystačí obyčejný brousek. Patřičnou pozornost věnujte i veškerým nůžkám. Ty je třeba nejenom pravidelně ostřit (postačí když jimi jednou za čas rozstříháte alobal nebo jemný smirkový papír), ale také utahovat jejich spoje.
Údržba aku nářadí
Patřičnou péči vyžaduje i aku nářadí, respektive jeho baterie. Tu je v první řadě třeba skladovat při teplotě v rozmezí mezi pěti a dvaceti stupni Celsia. Pokud aku baterii budete skladovat v mraze, nezapomeňte ji před použitím adaptovat na pokojovou teplotu. Jinak výrazně snížíte její životnost. V žádném případě promrzlé aku baterie nenabíjejte. Rovněž se nedoporučuje dlouhodobě skladovat vybité aku baterie. Mohlo by se stát, že je už nikdy nenabijete. Odborníci je doporučují před skladováním nabít zhruba na polovinu jejich kapacity, tedy na padesát procent.