Okna jsou nepostradatelnou součástí každého domu. Okna nám dodávají světlo v bytě, umožňují větrat. Na druhou stranu ale právě okny utíká velké množství tepla. Je proto důležité věnovat výběru oken velkou pozornost. Správný typ oken nám může ušetřit značné peníze. Obrovský podíl na úniku tepla má rám okna, těsnění a v neposlední řadě také vlastní osazení do otvoru ve zdi, je nezbytné tyto úniky co nejvíce eliminovat právě výběrem vhodných oken.
Nejprodávanějšími produkty jsou plastová okna, vyráběná moderními technologiemi, která jsou nabízena v široké škále barev a profilů. Co se týká četnosti komor, nejvyšší kvality dosahují okna s pěti až sedmi komorami. Také oblíbená dřevěná okna mají výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou dobrou volbou. Na trhu se objevují i okna hliníková anebo okna vyráběná kombinací materiálů.
Obsah článku
Detaily moderních oken
Na druhou stranu již není zásadní to, z jakého materiálu je okno vyrobeno, ale spíše jsou podstatné detaily oken. Typ skla je určitě jedním z těchto detailů. Dnes se nejčastěji používá izolační dvojsko (součinitel prostupu tepla je Ug = 1,1 W/m2K), ale stále se zvyšující nároky na snížení energetické náročnosti budov vyžadují ještě úspornější výplně v podobě trojskel (součinitel prostupu tepla je Ug = 0,6 W/m2K).
Při výběru oken nehraje roli pouze materiál, ale také záleží na jeho celkové struktuře a členitosti. Lépe řečeno, čím více je okno rozdělené, tím se vytváří více tepelných mostů a teplo uniká snadněji. Každé okno je složeno z několika částí, které však musíme vnímat jako celek. Skla jsou od rámu oddělena distančním rámečkem. Na trhu se však objevují různé typy rámečků od zastaralých hliníkových až po plastové a mnohem lépe izolující silikonové. Prostor mezi skly je naplněn izolačním plynem – běžné varianty oken argonem, dražší pak kryptonem.
Úsporné reflexní folie nebo rolety
Pro ještě menší energetické ztráty a ochranu před UV zářením se mezi skla nebo na vnější stranu skla instalují reflexní fólie, které nejen pomáhají udržovat teplo v místnosti díky schopnosti odrážet část infračerveného záření produkující teplo, ale další výhodou je zabránění přehřívání bytu v letních měsících.
Jistou úsporu mohou přinést také rolety, žaluzie nebo okenice. Právě okenice mohou být nezanedbatelným prvkem úspory, protože mají dobré tepelně izolační vlastnosti, přesto zatím nepatří mezi běžné vybavení domu. Rolety stejně jako žaluzie, jsou-li vyrobené z tepelně odrazivého materiálu, také zabrání značnému úniku tepla zejména v nočních hodinách.
Kombinací všech výše zmíněných detailů, tedy typu zasklení a dalších doplňků (reflexních fólií či rolet) je možné výrazně snížit energetické ztráty, přestože počáteční investice bude o něco vyšší. Tyto peníze však v budoucnu zredukují výdaje, které bychom museli dát na vytápění.
Jaké aspekty je třeba zvážit při výběru dvojskla nebo trojskla?
1. aspekt: Správný poměr hodnoty součinitele prostupu tepla U pro izolační sklo Ug s hodnotou celkového prostupu sluneční energie g.
Tepelněizolační dvojsklo
• součinitel prostupu tepla zasklením: Ug = 1,1 W/(m2 . K) (podle EN 673), stupeň emisivity low-E vrstvy = 0,03,
• celkový prostup sluneční energie g = 63 %.
Tepelněizolační trojsklo
• součinitel prostupu tepla zasklením: Ug = 0,6 W/(m2 . K) (podle EN 673), stupeň emisivity low-E vrstvy = 0,03,
• celkový prostup sluneční energie g = 50 %.
Standardní dvojsklo plněné plynem argonem má součinitel prostupu tepla zasklením Ug 1,1. Standardní trojsklo vyplněné argonem má součinitel prostupu tepla zasklením Ug 0,5 až 0,7 podle složení trojskla.
2. aspekt: Hmotnost oken, trojsklo je konstrukčně těžší než dvojsklo.
3. aspekt: Parametr prostupu světla – sdružení SLOVENERGOokno uvádí, že například dvojskla propouštějí přibližně o 11 % více světla a téměř o 26 % více tepelné energie ze slunečního záření oproti trojsklům. Izolační trojskla zase mají o 45 % menší tepelné ztráty oproti dvojsklům.
4. aspekt: Parametr prostupu hluku, tzv. index vzduchové neprůzvučnosti (Rw). Hodnoty Rw by měl určovat projekt. Orientačně se hodnota Rw u trojskel pohybuje mezi 33 až 34 dB, u dvojskel 31 až 32 dB.
5. aspekt: Estetika. Malá pohledová šířka a široké možnosti výběru zasklívacích lišt.
Podle čeho volit materiál rámu?
V tomto případě, ale i v případě běžných staveb je důležitý rozměr stavebních otvorů. V případě velkých ploch, například prosklené fasády přesahující i několikanásobně výšku poschodí, je vhodnější vybírat hliníkový rám, který však nenabízí až tak dobré tepelněizolační vlastnosti jako rámy vyrobené z PVC. Problém může být i vyšší cena hliníkového rámu. Plastová okna nabízejí nejpříznivější poměr ceny a výkonu a velká výhoda je, že se velmi snadno udržují.