V letošním roce se má začít upouštět od normy televizního vysílání DVB-T a přejít na standard DVB-T2, a tím pádem jsou někteří lidé nuceni zakoupit televizor podporující daný formát. Jestliže však nerozumíte technickým detailům, měli byste si přečíst následující řádky, abyste nakonec svého výběru nelitovali.
Televizní přijímače prošly poměrně velkým vývojem. Zřejmě si vzpomenete na klasické staré obrazovky, které potom nahradily plazmové panely, až nakonec přišly LCD panely. V současné době však výrobci vkládají důvěru do moderních OLED a LED panelů. Co se týče ceny, ta je také rozmanitá. Sehnat můžete model jak za pár tisíc korun, tak i za několik desítek tisíc korun. U špičkových zařízení se cena šplhá i nad sto tisíc korun. Vybrat si můžete nejen podle použité technologie, ale i podle značky – LG, Samsung, Philips, Panasonic a podobně.
Obsah článku
Full HD, nebo 4K?
Jako první se budete rozhodovat, jaké rozlišení zvolit. Většinou ještě postačí Full HD, protože v takovém maximu je i samotné televizní vysílání. Výrobci se však rozhodli u televizorů střední a vyšší třídy používat 4K panely, které uplatnění mají hlavně v domácnostech, kde se hojně sledují filmy a pořady v Ultra HD rozlišení. I sportovní nadšenci by měli sáhnout po 4K televizoru, protože sportovní programy začínají v tomto rozlišení vysílat pro lepší zážitek.
Jak je to s formáty?
Zaměřit byste se měli ještě na podporované formáty videa. Pozornost věnujte tomu, zda televizor podporuje normu DVB-T2 a kodek HEVC, respektive H.265. Starší televizory podporují pouze H.264, a tak si to hlavně nepleťte, protože H.264 je vám v budoucnu k ničemu.
Co úhlopříčka?
Oblibě se těší především panely s větší úhlopříčkou. Pokud často sledujete různá sportovní utkání, vyberte si televizor s vyšší zobrazovací frekvencí. U základních modelů se setkáte s frekvencí 100 Hz, ale čím je tento parametr vyšší, tím lepší pro vás.