Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, neboli zkráceně povinné ručení je skutečně povinné, takže smlouvu o něm musí uzavřít každý majitel vozidla. To ale neznamená, že všichni musí mít uzavřené stejné pojistky a platit stejně vysoké sumy. I při uzavírání pojistné smlouvy o povinném ručení si je možné vybrat tak, že ušetříte.
Obsah článku
Dávejte pozor, abyste nehavarovali
Asi nejjednodušší radou, jak ušetřit při platbě za povinné ručení, je nebourat. Řidič – majitel vozidla, který nemá žádné pojistné události, tedy nezpůsobí žádnou dopravní nehodu a tím i škodu jinému majiteli vozidla, případně třetí straně, získává tzv. bonus. Čím déle má uzavřenu pojistku, aniž by pojišťovna musela platit za jeho chyby, tím vyšší je bonus, který pojištěný získá. Bonus může dosáhnout až výše 50 % původního ročního pojistného. Výše bonusu se převádí od jedné pojišťovny k druhé.
V rodině si vyberte, na koho auto napíšete
Pokud máte v rodině více řidičů a chystáte se pro nákup druhého či dokonce třetího automobilu, zvažte, kdo bude uveden v technickém průkazu jako majitel. Vlastní-li hlava rodiny již několikáté auto bez jediné nehody, stoprocentně dostane lepší pojistné podmínky než někdo, kdo si kupuje své první auto. Čím mladší řidič, tím vyšší pojistka. Rozdíl může činit až desítky procent. Vliv na pojištění má i trvalé bydliště pojištěné osoby.
Než uzavřete pojistku na další rok, nebuďte líní a porovnejte si nabídku své stávající pojišťovny s dalšími. Skoro všechny pojišťovny pořádají různé akce, díky nimž můžete získat buď nějakou službu navíc, například pojištění čelního skla, nebo výhodnější podmínky. Když vám tedy nabídka na povinné ručení přistane v mailu, nebo v poště, než ji vyhodíte či smažete, přečtěte si, jaká pojistná smlouva je vám nabízena. Můžete použít také některý ze srovnávačů povinného ručení na internetu, nebo specializovanou firmu, která pojištění zprostředkovává. Taková společnost může mít k dispozici speciální cenové nabídky, k nimž se jednotlivec u stejné pojišťovny nedostane. Pokud kupujete auto nové či ojeté, výhodně můžete získat i pojištění u svého prodejce. Ale než se upíšete, nabídku si srovnejte alespoň s nabídkou na webu některé pojišťovny. Bohužel, ne všichni prodejci jsou stejně solidní.
Přemýšlejte o pojistných limitech i vybavení vašeho auta
I když základ ceny vašeho pojištění určí značka, typ a motor vašeho vozu, podstatné je také, jaký pojistný limit si zvolíte. Příliš nízký limit by se v případě vážné nehody mohl nevyplatit. Proto je vždy lepší si zvolit pojistný limit co nejvyšší. Nemusí se vždy jednat jen o opravu auta ale vzhledem k riziku poškození zdraví či dokonce úmrtí zaviněné vaší vinou může pojistné plnění vyšplhat i na desítky miliony, případně i více. A na silnicích si nemůže být jistý nikdy nikdo, zejména v dnešní době, kdy Češi autem často cestují do zahraničí (celý článek zde).
Uhraďte pojistné najednou
Většina pojišťoven svým klientům nabízí možnost zaplatit pojistné za povinné ručení na různě dlouhou dobu. To znamená, že ho můžete hradit měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Obvykle platí, že čím delší je doba, na níž pojistné zaplatíte, tím nižší je cena. Rozdíl mezi úhradou jednou ročně a v měsíčních splátkách může dle typu pojištěného automobilu činit několik desítek až několik set korun.
Abyste mohli případně bezproblémově přejít od jedné pojišťovny k jiné, musíte stávající smlouvu včas vypovědět. U všech pojišťoven je to minimálně 6 týdnů před výročním termínem pojistného období. Taková výpověď musí být doručena prokazatelně, tedy buď doporučenou poštou, nebo osobně do pobočky pojišťovny. Při osobním doručení si nechte potvrdit kopii výpovědi.