Za zkratkou FUP (Fair User Policy) se skrývá opatření, které brání nadměrnému stahování dat. Do objemu přenesených dat se započítávají jak ta stáhnutá, tak i odeslaná. Když zákazník překročí předem stanovený limit, dojde k výraznému zpomalení rychlosti internetu. Jedná se však pouze o dočasnou penalizaci. V následujícím zúčtovacím období, funguje připojení normálně. Pokud ovšem znovu dojde k překročení měsíčního limitu, celá situace se opakuje.
V praxi tedy u poskytovatelů zkratka FUP znamená kolik můžete měsíčně celkem dohromady odeslat a přijmout dat. Např. je-li FUP 1 GB, tak můžete odeslat 0,2GB a stáhnout 0,8GB s poté vám poskytovatel zpravidla sníží přenosovou rychlost na téměř nepoužitelnou (takže internet bude pomalinku ale stále fungovat) až do začátku nového měsíce, kdy začnete počítat zas od nuly.
Internetová připojení s FUP jsou vhodná pro ty, kteří nestahují z internetu větší množství dat. V České republice bylo FUP pro ADSL firmy O2 zrušeno v roce 2008, ale nadále je uplatňováno některými operátory, v České republice zvláště mobilními operátory, tedy u mobilního internetu. Ve světě je FUP (ve smyslu maximální povolený objem dat) u mobilního internetu v souvislosti s vysokými investicemi do infrastruktury a s nástupem smartphonů na ústupu, resp. dochází ke značnému snížení jednotkové ceny dat. V Česku (na specificky pokřiveném českém trhu) nelze podobné tendence očekávat.