Používá se především u dlouhotrvajících úvěrů, jakými jsou třeba hypotéky. Vždy při založení smlouvy takového úvěru máme možnost vybrat si délku období fixace úroku (obvykle na několik let). Záleží pak na nás, jestli situaci riskneme s tím, že čekáme v budoucnu navýšení úroků a dlouhodobá fixace by se tak měla vyplatit nebo raději vsadíme na jistotu a úrok zafixujeme pouze na rok.
Nejvýhodnější fixace – kterou vybrat?
Protože však většina lidí žádá o fixní sazby, budeme se věnovat jim. Často se setkáváme s otázkou, jaká fixace je nejvýhodnější. Bohužel to takto nelze zobecnit, protože pro každého může být vhodná jiná délka fixace. A tvrději řečeno – pro někoho může být vhodná právě jen jedna fixace, uzavřením jiné by udělal velkou chybu. Uvedeme si to na příkladu: mladí manželé žádají o hypotéku na byt. Ví, že právě probíhá dědické řízení, a že výhledově získají nemovitost po zesnulém příbuzném, nebo jejich rodiče například plánují v dohledné době prodat svůj byt, odstěhovat se na chalupu a část peněz z prodeje dát mladým. Pokud je tedy reálná šance, že v nejbližších letech přijdete k větším penězům, ze kterých byste mohli část hypotéky splatit, vyplatí se vám sáhnout po roční, tříleté nebo pětileté fixaci (podle výhledu na finance), protože na jejím konci budete moci bance bezúplatně mimořádně splatit část hypotéky.
Jestliže si naopak berete úvěr s vědomím, že nikde žádné větší peníze nezískáte, můžete si klidně vybrat delší fixaci, třeba i třicetiletou – v tomto případě máte totiž jistotu, že se vám po celou dobu splácení nezmění výše splátek a můžete s tímto výdajem dopředu počítat. Pak jsou i tací, kteří se pokoušejí na změně fixace vydělat – úroky se samozřejmě průběžně mění podle aktuální situace na finančním trhu, a tak pokud budete přesvědčeni, že v současnosti dosáhly sazby svého dna, můžete si zvolit co nejdelší fixaci. Naopak, pokud tušíte, že v průběhu roku půjdou výrazně dolů, sáhnete po roční fixaci. Mimochodem, Češi nejčastěji volí pětiletou, případně tříletou fixaci.
Nejvýhodnější je změna fixace
Obecně lze říci, že veškeré změny v úvěru je nejvýhodnější realizovat skutečně v období změny fixace úrokové sazby. Ušetříte si tak slušnou sumu peněz, jen je třeba o tom banku informovat s dostatečným předstihem. Možná to vypadá, že banky schválně chystají na své klienty „léčky“ v podobě sankčních poplatků, ale je to jen pro to, že také banka musí fungovat podle určitých pravidel a předčasná splátka úvěru mimo změnu fixace jí laicky řečeno udělá neplánovanou čáru přes rozpočet.