Brzy si připomeneme významné výročí vzniku české státnosti. Vám se u této příležitosti naskýtá jedinečná příležitost rozšířit si svou sbírku mincí o opravdu výjimečný kousek. Co byste tak řekli zlatému dukátu číslovanému přímo v mincovní ploše z pera akademického sochaře Vladimíra Oppla?
Tuto vzácnou minci má ve svém portfoliu Pražská mincovna, a jednoznačně se jedná o dukát, jež svým významem plně nahradí celou sbírku mincí.
Obsah článku
Neobyčejná mince
Tento dukát samozřejmě není jen tak obyčejnou mincí. Jedinečným ho činí tzv. reliéfní číslování. Oč se jedná? Mince a dukáty se běžně číslují ručně na jejich hranu. Unikátní číslo tohoto dukátu je ovšem součástí razidla! Reliéfní číslo vystupuje z plochy mince a jedinečným způsobem se stává součástí plastiky mincovního reliéfu.
Razidlo na jedno použití
Tato technika číslování, jež minci zároveň ochraňuje před šikovnými ručkami padělatelů, se ovšem pro svou ekonomickou náročnost v praxi se aplikuje jen při výjimečných příležitostech. Žádná mince se totiž neobejde bez vlastního razidla s unikátním číslem. A toto razidlo je možné použít pouze jednou – a pro ražbu jediné mince!
Výměna razidla za nové
A poté, co je tento jediný kousek vyražen je třeba výrobní lis zastavit, aby razidlo mohlo být vyměněno za nové. I to ražební proces prodlužuje. Už rozumíte, proč jsou tímto způsobem vyražené mince tak vzácné?
Jubilejní dukáty z roku 1923
Naposledy byla tato technika využita v roce 1923 při ražbě tzv. jubilejních dukátů. Jejich majitelé tehdy ovšem obdrželi pouze samotné mince, nikoliv jejich razidla. Traduje se, že ta byla zničena.
Dukáty i s razidlem
Po dalších devadesáti letech na tradici reliéfně číslovaných ražeb navázala Pražská mincovna, mimo jiné specialista na investiční zlato.V roce 2013 ke dvacetiletému výročí vzniku České republiky začala v omezeném nákladu pouhých sta kusů razit číslované dukáty. A zákazník je na rozdíl od dukátů z roku 1913 získá i s originálním razidlem.
1923 versus 2013
Historií těchto dukátů se obšírně věnují autoři stránek zlate-mince.cz, na kterých mimo jiné najdete unikátní fotografie dokumentující jejich vývoj. Máte tak jedinečnou příležitost porovnat svatováclavské dukáty z roku 1923 a 2013. Sto let vývoje tu je více než evidentní.