Kurz měn je, jednoduše řečeno, hodnota jedné měny vyjádřená v jednotkách měny jiné. Díky němu víme, za kolik našich korun si měnu dané země můžeme nakoupit či prodat. Kurzy stanovuje Česká národní banka každý den podle toho, jak se jednotlivé měny obchodovaly na devizovém trhu. Ačkoliv neexistuje žádné pravidlo, které by bankám nebo směnárnám přikazovalo prodávat měnu za pevně danou částku, většinou platí, že měnový kurz tvoří poptávka a nabídka měny na devizových trzích.
Jakýkoliv kurz vám snadno a rychle spočítá měnová kalkulačka. Přesto je dobré alespoň okrajově vědět, jak se měnový kurz tvoří. Jde o složitý proces na úrovni světové ekonomiky a politiky, proto se při jeho tvorbě musí brát ohled na několik různých faktorů.
Inflace, centrální banky i konkurenceschopnost
Na měnový kurz má nezanedbatelný vliv inflace. Zvýšení cen v dané zemi totiž vede ke snížení kupní síly, a tím i ke snížení měnového kurzu.
Na kurz mají nezanedbatelný dopad také centrální banky, a to prostřednictvím změn sazeb při refinancování. Pokud úrokové sazby rostou v důsledku měnové politiky země, pak stoupá i kurz dané měny. Pokud ale úroky rostou vlivem inflace, měnový kurz naopak klesá.
Vliv má i konkurenceschopnost komodit země na světových trzích. Pokud je země schopná konkurovat bez problémů, vyváží více zboží, a naopak do ní přitéká nemalé množství zahraničních peněz.
Pokud ekonomika země závisí především na vývozu surovin, reaguje její měna na jejich ceny na světových trzích. Pokud ceny komoditních surovin stoupají, stoupá i kurz národní měny.
Pokud měnový kurz dané země z nějakého důvodu spadne, velké finanční instituce začnou její měnu ve velkém prodávat, aby nivelovaly měnová rizika. I to vede k oslabení měny.
Sledovat měnové kurzy se vyplatí. Směňujte devizy co nejvýhodněji s Citfin a o kurzech světových měn budete mít vždy dokonalý přehled.