Juraj Černička, vedoucí oddělení rizik investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka má o Češích a jejich investicích jasno. Investují málo, jsou obezřetní a ani s úsporami na tom nejsme oproti světovému průměru nejlépe. Proč Češi tak tíhnou k nemovitostem a jaký trend nás v budoucnu čeká?
Češi jsou v investicích opatrnější
Skupina DRFG Davida Rusňáka se zabývá především investicemi, specialisté tak mají přehled o trendech investování Čechů takzvaně “z první ruky”. Šéf oddělení rizik, Juraj Černička, má za to, že Češi neumí investovat, navíc mají z investic strach, a když už chtějí do něčeho uložit peníze, volí zlato nebo nemovitosti.
Průzkumy ukazují, že až 40 % Čechů nikdy nezkoušelo žádným způsobem investovat. Proč tomu tak je? „Část lidí na to jednoduše nedosáhne. Vždy se budou pohybovat v rámci sociálního systému státu, zkrátka budou žít od výplaty k výplatě a nebudou si moci dovolit část svých financí investovat. To ale není jejich vina.” míní Juraj Černička z DRFG.
Zbylá procenta oslovených respondentů se pak ve většině případů shodla na tom, že nejbezpečnější a nejspolehlivější investicí jsou nemovitosti. Tento trend v mnoha dalších zemích nenajdeme. „Nehledě na fakta vnímáme běžný účet a cihlu jako bezpečnou a spolehlivou investici. Navíc z důvodu zdeformovaného trhu a neschopnosti víc a rychleji stavět, ceny nemovitostí u nás v minulých letech rapidně rostly. Například v Polsku jsou ceny bydlení výrazně nižší, a to i přes fakt, že v porovnání s Českem je jejich financování komplikované a drahé,” říká o investování Čechů do nemovitostí Juraj Černička.
I se spořením na důchod zaostáváme, míní vedoucí oddělení rizik DRFG
Ani s investicemi do stáří to u nás není nikterak růžové. Uvádí se, že aby si člověk užil spokojenou penzi, měl by si s sebou do důchodu vzít sedm až deset ročních platů. Konkrétní číslo závisí na dané zemi, zatímco v USA je to právě platů deset, ve Velké Británii postačí platů sedm. U nás je to něco mezi, odborníci odhadují, že na pohodlné stáří a pro zachování stejného životního standardu by si Češi měli na důchod našetřit asi 8 až 9 ročních platů.
Kdy by si člověk měl začít na penzi spořit? „V podstatě okamžitě a posílat tolik peněz, kolik jen může. Nebavíme se přece jenom o důchodu, v životě nás potkává mnoho finančně náročných změn – a to i v době, kdy je penze ještě v nedohlednu. Směřovat své plány pouze k důchodu by bylo nerozumné.” říká Juraj Černička z Rusňákovy DRFG.
Jaké jsou způsoby spoření nebo ukládání peněz v dlouhodobém horizontu?
Klasikou jsou samozřejmě již několikrát zmiňované nemovitosti. Jaké další možnosti se naskýtají?
- fondy, dluhopisy a různá doplňková penzijní spoření
- akcie
- investice do umění
- investice do zlata
Vhodné je však své portfolio diverzifikovat a kombinovat možnosti spoření a investic, ne vždy jsou totiž všechny cesty celou dobu investování výdělečné.
Autor: Michal Pecka