Obsah článku
Zajímá vás jak výhodně spořit ?
Pokud patříte mezi ty šťastnější jednotlivce nebo rodiny a z rozdílu mezi měsíčními příjmy a měsíčními výdaji vám vychází kladné částky, určitě by vás zajímalo, jak výhodně spořit, abyjste měli nějaký finanční polštář vždy poruce.
V první řadě si musíte hned na začátku ujasnit, na co si vlastně chcete našetřit a za jak dlouho budete peníze potřebovat. Můžete je zašít do matrace. Budete je mít kdykoliv po ruce. Hlavně je nedávejte nikam do hrníčku, protože to je první místo, kam se případný zloděj nebo vnuk podívá. Nebo je můžete mít na běžném účtu, ale v dnešní době čteček a hackerů jsou vaše úspory stejně zabezpečené jako již ve zmíněném hrníčku. V obou případech však nejsou nijak rozmnožovány. Pokud chcete nějaké rozumné zhodnocení, musíte zvolit jiné varianty. Vaše peníze nebudou sice kdykoliv dostupné, ale tímto způsobem budou v bezpečí minimálně před vámi samotnými.
Spořící účet s nejvyšším úrokem ?
Spořicí účty nebo termínované vklady vám nabídnou kolem 2% úročení, což se jen horko těžko vyrovná inflaci. K těmto možnostem se v tomto článku nemá smysl dále vyjadřovat. Tomu se věnují jiné servery.
TIP: Jak nakupovat online vždy za nižší cenu než je ta oficiální ?
Stavební spoření
Kde jsou ty časy, když stát přispíval až 4500,- Korun ročně. To se šetřilo. Pak se to snížilo na 3000,-, ale některým politikům se i to zdálo hodně a vadilo jim, že si někdo po šesti letech peníze vybere a koupí si za ně třeba auto a nepoužije je v investicích do bydlení. Jako kdyby nebylo jedno, kde se tyto peníze v ekonomice objeví. To vedlo k tomu, že se státní příspěvek snížil na současných 2000,- Korun ročně. Pořád je to lepší než drátem do oka, ale když si člověk odečte poplatek za zřízení 1500,- plus za vedení účtu kolem 250,- Korun ročně, výsledek je jen o něco lepší než u termínovaných vkladu.[/stextbox]
Jak spořit na důchod ?
Nejzajímavější pro vás může být tak možnost třetí. Pokud máte doma rodiče nebo prarodiče v důchodovém věku a ti nemají zájem si dál spořit sami pro sebe, uzavřete si na jejich jméno penzijní připojištění. Za tisíc korun měsíčně tak po pěti letech a vložených 60.000,- Korun si tak díky státním příspěvkům přijdete na cca 72.000,-, což je pro porovnání jako byste si spořili na termínovaný účet se zhodnocením 7%. Dokonce jsou Vaše úspory po celou dobu chráněné státem. Pouze musíte pro ty nejhorší případy do smlouvy uvést sebe jako obmyšlenou osobu. V takových případech nebude z vašich peněz odečítána dědická daň, ale státní příspěvky budou vráceny státu a vám zůstane pouze zhodnocení, které se pohybuje kolem 2% stejně jako u běžných spořících účtů.[/stextbox]
Mohlo by se vám hodit: RECENZE: mKonto mBank a jejich 500 Kč promo bonus ?