Otázka, jak zbavit chlupů na rukou není jen hypotetická. Skutečně to část lidí řeší. Zní to skoro jak ono slavné „být či nebýt“ ze shakespearovského dramatu. Jen by to znělo mít či nemít. Odpověď proč k takovému zásahu sáhnout, je v podstatě strašně jednoduchá. Prostě proto, že se to někomu nelíbí. Tak jednoduché to je.
Obsah článku
Když se “opičí” ruce nelíbí
Stejně tak se mohou nelíbit velké pihy (pomiňme teď medicínské hledisko a zůstaňme jen u estetického) nebo pleš. Když Darwin přišel se svou evoluční teorií, z níž logicky vyplývala existence společného předka s primáty, byl zesměšňován právě kresbami, kde vypadal jako chlupatý lidoop. Chlupy u někoho evokují něco zvířecího. Holení se v klíně či podpaží se v současnosti stalo naprosto běžnou estetickou normou. Divíte se, že někomu vadí chlupy na rukou? Já ne! A pokud mu to vadí a chce situaci změnit, logicky vznese následující dotaz: Jak se zbavit chlupů na rukou? Odpovědí je celá řada, od jednoduchého a nepříliš efektivního holení po moderní laserový zákrok.
Je to podobné, jako když v Orientu vznešené dámy neměly rády barvu své vlastní kůže. Světlá jim přišla elegantní a víc noblesnější. Takže první co udělaly bylo vyhýbání se sluníčku, aby se neopálily. Prostě hledaly řešení. Opačný příklad byli kluci z Československa, kteří se na vojně chtěli rychleji opálit, tedy získat „bronzovější barvu“ a podlehli mýtu, že pokud se potřou naftou, sluníčko zafunguje silněji. Nezafungovalo. Vlastně vůbec nevím, kde se tenhle mýtus vzal. Nemá žádné biologické opodstatnění. Nafta účinek UV slunečního záření nezesiluje. Ale bylo to tak. Pokud nevěříte, snadno se na google přesvědčíte, že nelžu. Stačí do vyhledávače napsat nafta – opalování.
Kde chlupy nevadí
Člověk se evoluci tak trochu vymkl z rukou a trochu se vydal poněkud vlastní cestou. Chlupy, dokonce i ty na rukou, mají své opodstatnění. Chránily před mrazem, stínily před sluncem. Jenže člověk se naučil žít v drsných podmínkách Arktidy i v žáru rovníkové Afriky. Chlupy na první pohled nepotřebuje. Má super oblečení a elektřinu, která v klimatizaci chladí a v zimě zahřívá. Přesto jsou místa, kde si „chlupy“ holíme jen zřídka, naopak v případě dam jejich existenci dokonce zvýrazňují. Nic vás nenapadá? Obočí!
A kdy mohou být žádoucí
Já vím, opravdu není chlup jako chlup a je rozdíl, mezi pubickým ochlupením v klíně a obočím. Jenže všechny mají stejné složení. Vyrůstají a jsou vyživovány z podkožních váčků a byť nakonec vypadají jinak, základ zůstává stejný. Na druhou stranu jsou ženy, kterým se přirozeně zarostlí muži líbí. Vzpomínáte na pomalu ustupující trend lumbersexuálů, kteří si zakládali na tom, že ve značkových košilích vypadají jako zarostlí drsní dřevorubci. Upřímně jsem je podezříval, že jde spíš o týpky z kanceláří, kteří by si se skutečnou pilou neporadili a polena by jim musela naštípat jejich vesnická babička. Ta, která na dvorku sebere slepici a ve staré zástěře, které trocha krve vadit nebude, zbaví slepici života. A vousatý drsoň si odpustí řeči o tom, že je to nehumánní. Moc dobře totiž ví, že babiččina slepice na paprice je skutečná pochoutka.
A kdy třeba ne
Představa, že si tenhle rádoby drsně vypadající maník nechá odstranit chlupy na rukou je bizarní. Jenže pak se zamiluje, ona by ho ráda, ale jen kdyby nevypadal tak pralesně. Takže i náš flanelový drsoň začne hledat odpověď na otázku jak zbavit chlupů na rukou. Láska je mocná čarodějka. Borec se oholí, vymění vysoké značkové kožené boty za elegantní polobotky a bude doufat, že všechno dobře dopadne.