Raketový nárůst cen energií dělá vrásky velkopodnikatelům, drobným živnostníkům i hobby kutilům. Každý si dvakrát rozmyslí, jaké zařízení připojit do elektrické sítě a jakým způsobem s ním pracovat, aby ve výsledku neměl vyšší ztráty než zisky. A provoz stroje s vysokým odběrem? Třeba vzduchového kompresoru? To aby se nejeden bál temné díry do rozpočtu. Víte ale, že velká část výdajů bývá v oblasti kompresorů a vzduchotechniky často zcela zbytečná kvůli nevhodnému hospodaření a únikům vzduchu? Pojďte si přečíst o tom, jak při provozu kompresoru ušetřit.
U kompresorů je v podstatě jedno, zda jde o šroubové kompresory nebo pístové stroje. Tak jako tak jsou doslova otesánky mezi zařízeními spotřebovávajícími elektrickou energii. Proto je potřeba je co nejvíce omezovat, zamezit zbytečné spotřebě. Ale jak vlastně začít? Vydat se dobrou cestou znamená měřit spotřebu přímo na jednotlivých kompresorech. Jen tak se dozvíte, jaký díl celkové spotřeby podniku či vaší dílny připadá na výrobu stlačeného vzduchu. Výsledkem vždy musí být co nejpřesnější zjištění, na kolik vás výroba stlačeného vzduchu vyjde a kde je možné ušetřit. Taková analýza ale nemusí být snadná. Tedy pokud chcete, aby byla přesná. Proto doporučujeme obrátit se na specialistu přes vzduchové kompresory a stlačený vzduch, od něhož jste si kompresor pořídili. Každá slušná společnost vám dokáže doporučit či dokonce zprostředkovat odbornou firmu na měření.
Jaká měření jsou pro energetickou analýzu nutná?
- Měření provozních dob kompresorů – doby pod zátěží a doby chodu naprázdno
- Měření spotřeby elektrické energie u jednotlivých kompresorů
- Měření průtoku a spotřeby stlačeného vzduchu
- Odhad objemu ztrát netěsnostmi
- Porovnání spotřeby energie a objemu dodaného stlačeného vzduchu
- Výpočet aktuálních nákladů na energii a potenciálních úspor
Úniky a zbytečnou spotřebu vzduchu dokážete zkontrolovat i vy
Pokud jste malý živnostník nebo kutil, možná si říkáte, jestli se vám do takové analýzy vyplatí investovat. Zjednodušeně se dá říci, že je nutná pro každý podnik se šroubovými kompresory pro nepřetržitý provoz. Stejně tak je nutná v dílnách, lakovnách, autoservisech a při dalším podnikání, které stojí na časté a alespoň průměrně vysoké spotřebě stlačeného vzduchu jedním pístovým či více pístovými kompresory. Typicky je to všude tam, kde se v kompresorovně nachází kompresor, od něhož vedou rozvody vzduchu na větší počet pracovišť. Všude tam může majitel provozu přicházet o desetitisíce až statisíce. Přesto by měl alespoň základní kontrolu vlastní silou udělat i drobný řemeslník, protože dnes se každá tisícikoruna do rozpočtu navíc počítá. Základem je zaměřit se na všechna možná místa, kde mohou vznikat úniky stlačeného vzduchu a zároveň na zařízení, která mohou spotřebovávat více vzduchu, než je potřeba a případně k nim přívod lehce „přiškrtit“, aby dostávaly takové množství,, jež opravdu vyžadují k bezproblémovému chodu a výkonnosti.
Podle výzkumů platí, že ve výrobních podnicích unikne bez užitku 10 až 25 % stlačeného vzduchu. Vydat se hledat, odkud to je, můžete několika způsoby. Jedním je sledování poklesu tlaku ve vzdušníku. Pokud do tlakové nádoby nepřichází žádný vzduch z kompresoru, ani se žádný vzduch nespotřebovává, protože odpojíte všechny spotřebiče, ale stejně tlak klesá, je v systému rozvodů vzduchu něco špatně. Úniky můžete zjistit i tím, že změříte průtok stlačeného vzduchu před spotřebičem, přeba před pneumatickým nářadí, a porovnáte ho s hodnotou, kolik vzduchu dodává kompresor. Opět něco nesedí? Jdeme pátrat dál! A to k těm nejnáchylnějším místům na úniky vzduchu. Nejčastěji se nechází na konci soustavy, tam zaměřte většinu pozornosti.
Při hledání úniků se zaměřte na tato místa:
- Propouštějící rychlospojky a armatury (uzavírací ventily)
- Propouštějící spojovací hadice ke spotřebičům stlačeného vzduchu
- Použití zastaralých odvodů kondenzátu (plovoucích odvodů, časovačem řízení elektromagnetické ventily)
- Zastaralé spotřebiče stlačeného vzduchu (např. překročení tlaku stlačeného vzduchu na vstupu nástroje)
- Opotřebená, zpuchřelá těsnění pneumatických ovládacích prvků
- Praskliny ve svarech
- Nedotažená nebo uvolněná šroubení a přírubové spoje
Mnohá místa úniku můžete najít obyčejným poslechem. Vzduch zkrátka syčí. Běžně kolem nekvalitních rychlospojek na hadicích. Jiné, menší úniky však nemusí být slyšitelné. Proto si připravte mýdlovou vodu a zkuste jí potřít spoje, kde máte podezření na úniky. Profesionálním řešení je pak detektor netěsností, na který připojíte akustickou trubku a na hlavu nasadíte sluchátka od detektoru. Takto vybaveni začnete procházet podnik. A zaslechnete-li zvuk ve sluchátkách, postupujete směrem, odkud zvuk přichází. Takto zaměříte přibližný zdroj úniku. Na přesné odhalení místa poslouží opět mýdlová voda. A jak ztrátam předcházet, abyste stále nemuseli hledat nové netěsnosti systému? Dodržujte tyto zásady:
- Nestlačujte vzduch na příliš vysoký tlak
- Nepoužívejte zastaralé spotřebiče
- Kontrolujte pravidelně rozvody stlačeného vzduchu
- Nekupujte levný spojovací materiál
- Používejte regulátory tlaku