Po zlatě lidé touží dlouhá tisíciletí, ovšem ani dnešní investoři nejsou výjimkou. Pokud plánujete uložit své peníze do drahých kovů, rozhodně neprohloupíte, ba naopak. Existuje spousta pádných důvodů, proč do svého portfolia přidat ještě investiční zlato. V následujících řádcích vám kromě jiného prozradíme, na co si dát pozor při výběru slitků.
Zlato je takzvané bezpečné aktivum. Přestože ceny akcií a nemovitostí prudce klesají, investiční zlato neztrácí svou hodnotu, spíše naopak může na hodnotě nabývat. Podle odborníků jsou drahé kovy způsob, jak ochránit naspořené peníze před inflací.
Zlato má spoustu kladů, ale i nějaké zápory
Zlato diverzifikuje investiční portfolio. Znamená to tedy, že když kombinujete různá aktiva, tak v okamžiku, kdy ceny jednoho typu investice klesají, ceny ostatních zase naopak rostou. Cena zlata v dlouhodobém horizontu stoupá. Na druhou stranu, stejně jako každá investice, tak i žlutý kov s sebou nese určitá rizika.
Zlato nepřináší výnos jako dluhopisy, nevyplácí se z něj dividendy jako u akcií. Nicméně, zlato je vysoce likvidní, takže ho v případě potřeby snadno prodáte, a to kdekoliv na světě.
České a slovenské mincovny nevyrábí slitky
Velké oblíbenosti se těší zejména slitky. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. V takovém případě je potřeba poohlédnout se po nabídce zahraničních rafinérií, především pak švýcarských. Při výběru sledujte i ceny jednotlivých prodejců, protože se mohou lišit klidně o deset procent, a to za jeden a ten samý slitek.
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ uvádí Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Sledujte cenu zlata nejen na komoditní burze, ale také u prodejců. Nakupujte za co nejnižší možnou cenu, protože jsou to vaše peníze.