Paneláky zná v České republice každý. Alespoň několik jich u nás má téměř každé městečko. A kolem metropolí se rozkládá mnoho panelových sídlišť. Často dokonce najdeme taková, která na relativně malé ploše poskytují prostor pro desítky tisíc obyvatel. Výjimkou není ani moravská metropole Brno.
Obsah článku
Jaká je historie paneláků?
Bytové domy z prefabrikovaných panelů se u nás začaly masově stavět v 50. letech minulého století. Intenzivní budování sídlišť ustalo až na počátku 90. let. Mnozí z nás tak považují paneláky za výdobytek socialistické éry. To ale není pravda. Úplně první panelák byl totiž postaven po první světové válce v Nizozemsku. V první polovině dvacátých let minulého století pronikly panelové domy i do Německa. A roku 1939 byl v Paříži vybudován první panelový blok. Francouzský příklad poté následovalo i Finsko a Švédsko.
Jaké byly počátky paneláků v Čechách?
Ani u nás nespadají první kroky stavitelů z prefabrikovaných panelů až do éry komunismu. Za těmi úplně prvními panely v ČSR stála zlínská firma Baťa. Ta vybudovala první pokusný přízemní model již roku 1940. Záhy poté se pustila do výstavby dvoupodlažních domků montovaných ze železobetonových panelů. Po skončení války přišly na řadu až třípodlažní stavby.
Paneláky v období ČSSR
Po změně režimu převzal tento model Ústav montovaných staveb v Praze a v roce 1953 byl ve Zlíně vybudován první pětipodlažní panelový dům se čtyřiceti byty. Podle tohoto prototypu se okamžitě začaly stavět stejné domy označené G40 na celém území Československa. Následně vznikly i další modelové řady.
Paneláky v Brně
Jako moravská metropole získalo Brno za komunismu velká sídliště. Patří mezi ně Bystrc, Líšeň, Bohunice, Nový Lískovec, Starý Lískovec, Žabovřesky, Kohoutovice, Lesná i Řečkovice. Na počátku 90. let se jednalo o unifikované nevzhledné stavby, které obklopovaly Brno. Vesměs byly vystaveny na území stejnojmenných vesnic. Nevýhodami paneláků nebyl jen nelichotivý vzhled; neposkytovaly ani dostatečný komfort. Vyznačovaly se špatnou tepelnou izolací, časté byly i netěsnosti oken i dveří. Problematické bylo i umakartové bytové jádro a špatné odhlučnění.
Jak dnes vypadá bydlení v paneláku v Brně?
Již v 90. letech 20. století se začalo s revitalizací některých panelových domů. Na sídlištích v Brně i zbytku republiky se začaly objevovat první barevné fasády, které oživily původní šeď, nová okna a vstupní dveře, na střechách některých paneláků vyrostla přistavěná patra s terasami a s atypickými prvky. Přibývalo domů s tepelnou izolací a řada majitelů i bytových družstev investovala do přestavby umakartového bytového jádra na zděné. Většina bytů v paneláku je dnes komfortní a vizuálně k nerozeznání od jednotek v novostavbě. Přesto je ale jejich cena výrazně nižší.
Unicareal s.r.o.
Roubalova 455/4
Brno-střed-Stránice
602 00
Tel: 541 211 876
Email: info@unicareal.cz