Život nám hází do cesty nespočet situací, ve kterých se musíme rozhodnout, kterou cestou se ubírat. Často se může jednat o úplné maličkosti, avšak v některých případech může jeden špatný úsudek definovat celou naši budoucnost. Právě do této kategorie spadají také půjčky. Pokud si totiž před uzavřením smlouvy nepoložíte ty správné otázky, můžete snadno spadnout do dluhové spirály, ze které se jen těžko hledá cesta ven. Ptáte se, jaké otázky to jsou?
Obsah článku
Je půjčka opravdu nutná?
Ačkoliv se vám tato otázka může zdát jako samozřejmá, statistiky ukazují opak. Podle nich si každý osmý Čech půjčuje na vánoční dárky a celá dvě procenta obyvatel neváhají sáhnout po úvěru, když dojde financování letní dovolené. Jestliže jste si takové radosti dopřávali dříve a nyní vám na ně nezbývají peníze, může se vám to zdát jako dobrý důvod k půjčce, opak je však pravdou.
Úvěr byste si měli brát pouze tehdy, když jsou v sázce vaše základní potřeby jako elektřina, voda, jídlo, cesta do práce nebo střecha nad hlavou. Na věci, které chcete, ale momentálně si je nemůžete dovolit, si raději ušetřete. Po shromáždění potřebných prostředků totiž můžete zjistit, že je ve skutečnosti chcete utratit za něco úplně jiného.
Dokážete úvěr splácet?
Ať už si půjčujete poprvé nebo podesáté, měli byste si uvědomit, že ověření vaší bonity není ochranou pouze pro poskytovatele úvěrů, ale především pro vás. To, jestli půjčku dokážete splácet si ověříte snadno – sepište si vaše příjmy a výdaje a pokud zbývající částka přesahuje výši měsíční splátky, můžete si o ni v klidu zažádat.
Chcete-li využít úvěr na to, abyste zaplatili své dosavadní pohledávky, tak rychle zařaďte zpátečku. V takovém případě vás totiž nezachrání ani půjčky bez potvrzení o příjmu. Pokud vám už teď dělá problém uhradit všechny vaše výdaje, další úvěr by vás mohl stáhnout ještě hlouběji, proto pro vás bude vhodnější spíše refinancování či konsolidace půjček.
Máte rezervy pro případ nouze?
Jestli jste se doposud nezamysleli nad tím, jak budete financovat splátky v situaci, kdy se na vás sesypou nečekané výdaje nebo dlouhodobá nemoc, pak je nejvyšší čas to udělat. Do žádné půjčky byste se totiž neměli hrnout bez toho, aniž byste měli finanční rezervu. Díky ní se vám totiž podaří podstatně snížit riziko neschopnosti splácet a také do budoucna předejít tomu, že byste o půjčce vůbec museli uvažovat. Ovšem pozor, finanční rezervu je třeba budovat i během splácení půjčky!
Kolik si potřebujete půjčit?
Propagace v médiích může vyvolávat dojem, že půjčkou snadno získáte peníze. V dnešní době to tak může vzhledem k rychlosti vyřízení opravdu vypadat, nenechte se však oklamat. Ať už totiž hledáte hypotéku nebo jen mikropůjčku, pořád se jedná o velký závazek, proto byste ho nikdy neměli dělat větší, než je ve skutečnosti nutné. Obecně navíc platí, že čím vyšší půjčka, tím vyšší úrok, takže tím ve výsledku znevýhodníte pouze sami sebe.
Víte, kde najít nejvýhodnější produkt?
Odpověděli jste si na všechny předchozí otázky a potvrdilo se vám, že jste vhodnými kandidáty na úvěr? Tak to byste se měli pokusit najít takový, který pro vás bude opravdu výhodný. Zkuste využít online srovnávače půjček nebo do toho jděte na vlastní pěst a vyžádejte si konkrétní nabídky a ty následně porovnejte. Nezapomeňte se podívat ani na akční produkty – například taková Zaplo půjčka nabízí první úvěr zdarma a rozhodně není jediná. Nicméně ať už vyberete cokoliv, pamatujte na to, že platné podmínky jsou jedině ty, které jsou uvedeny ve smlouvě, proto si ji raději dvakrát přečtěte a až poté podepisujte.