Standby režim

Obsah článku

Standby režim

Standby režim neboli pohotovostní režim je běžně využívaný vypnutý stav spotřebičů v domácnosti. Avšak zdánlivě vypnuté elektrické spotřebiče i ve standby režimu, jehož indikátorem je většinou svítící dioda na spotřebiči, odebírají z elektrické sítě proud a tím zvyšují účet za elektřinu. Pokud tedy nechcete ročně přicházet až o několik tisíc korun za energii spotřebovanou při standby režimu, je nutné spotřebiče úplně vypojovat z napájení.

Výhody standby režimu

Standby režim je především velmi pohodlný pro uživatele. Stačí vypnout televizi ovladačem nebo ťuknout do klávesnice a spotřebiče považujeme za vypnuté. Ve chvíli, kdy se je rozhodneme použít, opět stačí pouze zmáčknout tlačítko. Standby režim je tedy režim, který umožňuje okamžitý přechod spotřebiče do operativního režimu. Jeho nevýhodou však je, že není zadarmo. Spotřebiče ve standby režimu trvale odebírají ze sítě malé množství energie.

Jak velký odběr elektřiny může mít spotřebič v pohotovostním režimu? To se pochopitelně liší a záleží na konkrétním spotřebiči. Většina elektrospotřebičů, které máme v domácnosti, má spotřebu ve stand-by režimu kolem 2 až 4 W. Jenže jsou i spotřebiče, které jsou energeticky náročnější a mají také vyšší odběr v pohotovostním režimu (8 až 20 W).

Podle některých statistik může celkový odběr v režimu standby dosáhnout až 175 kWh ročně. Pokud se budeme držet více při zemi a budeme vycházet z průměru 88 kWh ročně, které má na svědomí stand-by režim, dojdeme k zajímavé částce, která navyšuje fakturu za elektřinu. Při průměrné ceně 4,80 korun za kWh spotřebuje pohotovostní režim elektřinu za 420 korun ročně. Což není málo, pokud vezmete v úvahu, že z této částky nemáte v podstatě žádný užitek.

U stolního počítače je to kolem 11 W, CRT monitor o velikosti 15´´ spotřebuje v pohotovostním režimu 4 W, reproduktory 3 W. Celkem je to 18 W na jednu počítačovou sestavu. Kolik jich v kanceláři máte? Úspornější se v tomto smyslu zdá naopak notebook, který mám mnohem nižší příkon a také ve stand-by režimu vykazuje nižší spotřebu, konkrétně kolem 1 W.

Standby režim nových spotřebičů

Standby režim u nových spotřebičů je většinou výhodnější – spotřebovávají okolo 1–2 wattů. Je proto důležité tuto informaci sledovat již při výběru spotřebiče. Ty s nižší spotřebou mohou sice někdy být dražší, rozhodně ale ušetří peníze při provozu.

Ke zjištění spotřeby energie v pohotovostním režimu slouží tzv. wattmetry. Je to přístroj, který se zapojí do zásuvky a do něj se pak zapojí spotřebič. Wattmetr změří, kolik energie zařízení ve standby režimu spotřebovává a podle toho lze odhalit, kde v domácnosti platíme zbytečně nejvíce peněz.

Standby režim – jak ušetřit

Abychom tedy neplatili za standby režim zbytečné peníze, je důležité pamatovat na několik pravidel. Nepoužívané spotřebiče vypínat nejen dálkovým ovládáním, ale kompletně je odpojit ze zásuvky. Zejména pokud víte, že nebudou delší dobu používány např. při odjezdu na dovolenou. Vhodně pro to poslouží např. prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem. Takto lze zapojené spotřebiče vypnout z napájení jednorázově, např. přes noc.

Budoucnost stand-by režimu

Informace o energetické náročnosti spotřebiče ve standby režimu je dobré zjišťovat už při nákupu. To je však někdy problém, protože na rozdíl od energetické náročnosti zapnutého spotřebiče se informace o pohotovostním režimu někdy v technické dokumentaci neuvádí. Podle Ministerstva životního prostředí by se to však mohlo brzy změnit, zavádění energetických štítků se zvažuje i pro další typy spotřebičů jako jsou monitory, televize a kancelářská technika. Zde by pak mohly být uváděny i údaje o standby režimu.

Podle politiky Evropské Unie by se energetická náročnost spotřebičů měla neustále snižovat. V současnosti by pro spotřebitele neměl být problém pořídit si spotřebič se spotřebou ve standby režimu větší než 1–2  watty. U externích typů napájení by spotřeba energie bez zátěže neměla přesáhnout 0,5 wattu, od dubna 2011 pak dokonce jen 0,3 wattu. Do roku 2013 se počítá s dalším snížením – zhruba na 0,5–1 watt. Snahy evropské politiky směřují ke snížení spotřeby až o 73 % a díky tomu ke snížení emisí oxidu uhličitého.

Doporučení

  • Při nákupu domácí elektroniky (televize, DVD, počítačů, monitorů) věnujte pozornost spotřebě v pohotovostním režimu. I u nejnovějších modelů se spotřeba v pohotovostním režimu liší několika násobně.
  • Počítače, tiskárny a jinou kancelářskou techniku vypínejte síťovým vypínačem (zásuvkovou lištu s vypínačem).
  • Na počítači instalujte a optimálně nastavte „úsporný management“.
Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *