Na konci roku 2008 nabídly tři největší české energetické společnosti fixaci cen elektřiny. Nový produkt má domácnostem a maloodběratelům zajistit stejné ceny elektřiny na dva roky dopředu. Energetické společnosti fixaci cen elektřiny představily krátce poté, co Energetický regulační úřad oznámil, že bude navyšovat ceny elektřiny.
Fixací můžete ovlivnit jen část ceny, a totržní cenu tzv. silové elektřiny,kterou dodavatelé nakupují na burzách a následně prodávají konečným odběratelům. Tato neregulovaná část vyjadřuje skutečně odebranou a spotřebovanou elektřinu.Ovlivňuje ji samotný trh – jestliže se sníží poptávka, i cena energií klesá a obráceně.
Co nemůžete ani fixací ovlivnit, jeregulovaná část ceny(například cena za distribuci či příspěvek na obnovitelné zdroje). Každoročně ji určuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. Jestliže stoupá, dotýká se to všech odběratelů – i těch, kteří si cenu energií zafixovali.
Fixace ceny = fixace odběratele
Fixaci cen energií nenabízí dodavatelé jen z dobré vůle, aby svým klientům ušetřili peníze. Na první pohled lákavá nabídka skrývá podstatnou výhodu i pro ně samotné. Využívají strachu lidí z neustálého zdražování a jako nejlepší řešení tohoto problému nabízí právě fixaci cen. A lidé na to slyší, neboť se domnívají, že tímto krokem ušetří alespoň část svých financí.
Ovšem je to trochu dvousečná zbraň –sice budete mít jistotu stabilních cen, ale svým podpisem prokazujete laskavost také svému dodavateli.I on má svou jistotu, protože si vás fixací zavázal na několik let dopředu. A to je v konkurenčním prostředí, kde se dodavatelé doslova přetahují o každého zákazníka, silná zbraň. Od smlouvy, která se uzavírá na dobu určitou, totiž snadno neodstoupíte. Ledaže byste si připravili hotovost na často velkou smluvní pokutu, která vás nemine v případě předčasného ukončení. Počítejte také s tím, že na fixaci, která může trvat i deset let, proděláte ve chvíli, kdy tržní ceny energií budou klesat.
Důležité je podotknout, že fixace se vždy dotýká pouze silové složky elektřiny, kterou zákazníkům prodávají dodavatelé. Zbytek, zhruba 50 procent celkové ceny, tvoří regulované poplatky, jež stanovuje Energetický regulační úřad. Ty mohou nadále zdražovat a fixovat si je nelze.
Cena elektřiny je tvořena dvěma složkami: neregulovanou (silová elektřina) a regulovanou, která je každoročně stanovována Energetickým regulačním úřadem a zahrnuje náklady na dopravu, skladování a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie.