Trh s nebankovními půjčkami v uplynulých letech značně expandoval. Není se čemu divit, jelikož poskytovatelů je obrovské množství. Tato situace se v poslední době ovšem razantně změní v důsledku novely zákona, jež začala platit od 1. 12. 2016. Konkrétně zákon vyšel ve Sbírce zákonů pod č. 257/2016. Co všechno se bude měnit a ubude skutečně tak velké procento poskytovatelů? Je ještě možné v současné době najít optimální půjčku, která by byla výhodná, a dosáhnout na ni mohl skoro každý žadatel? Přesně na tyto otázky si v následujících řádcích odpovíme.
Obsah článku
Poskytovatelé se neobejdou bez licence
Nová zákonná úprava řeší především to, že poskytovatelé budou nuceni vlastnit licenci od České národní banky. Zažádat o ni musí nejpozději do třech měsíců od nabytí účinnosti zmiňovaného zákona, tedy od 1. 12. 2016. ČNB bude dohlížet na činnost těchto nebankovních subjektů, což až doposud řešila ČOI. Hlavním cílem této právní úpravy je především zbavení se lichvářských praktik a firem poskytujících nepoctivé služby. Mimo jiné bude nezbytné, aby firmy nabízející nebankovní půjčky doložily základní kapitál v minimální výši 20 milionů korun. Dále bude nutné uvádět přesnou výši RPSN, tedy celkovou nákladovost úvěru. Spotřebitel si zkrátka musí udělat jednoznačně představu o tom, co jej v případě podpisu úvěrové smlouvy čeká.
Zatím se registrovalo pouze 78 subjektů
Obecně vzato, v souvislosti s novým zákonem se můžeme připravit na to, že počet nebankovních společností poskytujících své služby bude regulován. Pokud se podíváme na počet již registrovaných subjektů, pak jich najdeme k dnešnímu dni 78. Původně jich přitom bylo až 60 000!
A co spotřebitel?
Zatím jsme se věnovali pouze pravidlům pro poskytovatele. I spotřebitel ale bude mít vše poněkud složitější. Každý zájemce o půjčku bude totiž podrobně prověřen. Poskytovatel má povinnost precizně zjistit jeho skutečnou bonitu. Jinými slovy, příjmy a výdaje potenciálních klientů finančních institucí musí dokonale sedět. Na půjčky bez doložení příjmu fakticky v budoucnu nebude možné dosáhnout. Stejně tak budou věřitelé povinni zjistit si, zdali zájemci o jejich služby nemají již u některé z jiných bankovních nebo nebankovních společností nějaké nesplacené závazky. Pro žadatele je zaručena 14 dnů trvající lhůta na rozmyšlenou. Mohou se rozhodnout, jestli si půjčí, nebo nikoliv. Smlouva se po tuto dobu nesmí nijak měnit.
I když se pravidla do značné míry zpřísnila, ještě stále lze najít výhodný úvěr. K dispozici jsou dokonce i půjčky bez registru. K jejich nalezení je optimální využít online srovnávače. Porovnat si úvěry lze například na www.spocitat-pujcku.cz. Přehledně si zde zadáte potřebná data a expresně porovnáte několik finančních produktů.