Jaké přednosti mají nebankovní půjčky a jaká jsou její rizika? Je výhodnější půjčit si u banky, nebo u nebankovní instituce? Všechno má své pro ale i proti, odpověď tedy není jednoznačná, spíše individuální dle potřeb dané osoby.
V povědomí nás všech je, že když si půjčíme od banky, je to jistota – jsme chráněni před nesolidním chováním, alespoň co se týče přepáleného úroku. Tato mince ovšem nemá pouze jednu stranu a díky nebankovním institucím se nám poodhaluje i ta druhá. Dnešní nebankovní instituce se svou kvalitou a výhodnými produkty vyrovnají i mnohým bankám.
A navíc, některé nebankovní instituce nabízejí za řádné splácení i bonus ve formě vrácení části peněz.
Obsah článku
Jak je to s dohledem ČNB v případě nebankovních institucí?
Nebankovní instituce, na rozdíl od těch bankovních, nejsou kontrolovány ČNB (Českou národní bankou), a tak se za nebankovní instituci může považovat v podstatě každý, kdo půjčuje peníze (ať už formou úvěrů nebo půjček). Nebankovními institucemi mohou být soukromí investoři, jednotlivci, sdružení osob nebo větší zavedené instituce, které svou úrovní konkurují i leckterým bankám. Aktuálně takových najdeme ve finančním sektoru už pěknou řádku.
Bohužel jsou mezi nimi i takové instituce, které motivuje co možná největší výdělek na každém jednom klientovi. Proto bychom si nejprve, než si u dané instituce zažádáme o půjčku / úvěr, nebo cokoliv jiného, měli zkontrolovat její základní údaje.
Základní prověření poskytovatelů nebankovních půjček
V dnešní době má už skoro každá firma nebo společnost webové stránky, na kterých zjistíme více informací o firmě a její historii a hlavně i detaily nabízených produktů (půjčky či úvěry). Současně si také můžeme zkusit vyhledat nějaké recenze od reálných klientů daných institucí. Další bod, který bychom si měli důkladně prověřit je výše úroku, případně RPSN, které obsahuje všechny výdaje spojené s čerpáním půjčky či úvěru. Pokud nebankovní instituce nabízí až nereálně nízký úrok, něco bude asi špatně, nebo v tom bude nějaký háček.
Nespornou výhodou nebankovních institucí je vyřízení a následné vyplacení peněz. Většina nebankovních institucí nepotřebuje znát účel půjčky či úvěru na rozdíl od bank, a i proto je celý proces o poznání rychlejší.
(Ne)bankovní půjčka – tak nebo tak, kontrola je na prvním místě
Je tedy výhodnější půjčit si od banky nebo nebankovní instituce? Záleží pouze na vás, v obou případech je na místě si pořádně pročíst podmínky půjčky či úvěru a na základě toho udělat finální rozhodnutí a třeba zjistíte, že půjčku či úvěr vlastně ani nepotřebujete. Každopádně bude vždy možnost výběru.