Automobil lze snadno pořídit i bez hotovosti. K financování vozu lze využít bankovní půjčku nebo leasing. První zmiňovaný způsob vám zaručí, že majitelem vozu budete od podpisu smlouvy. U leasingu jste pouze nájemcem, proto půjčku na auto rozhodně nezavrhujte.
Pořízení automobilu na leasing je velmi oblíbeným způsobem financování, řada bank však nabízí speciální účelové půjčky na koupi nového i ojetého vozu. Na co se při takovém úvěru zaměřit a co od něho očekávat?
Obsah článku
Půjčka na auto zaručuje vlastnictví vozu
Pořízení automobilu je finančně náročné, a tak se některé bankovní instituce přizpůsobují poptávce a svým klientům nabízí i speciální úvěr určený na pořízení vozu. Nemáte-li tak na koupi automobilu dostatek peněz, můžete si sjednat klasickou spotřebitelskou půjčku, ať už u bankovních či nebankovních společností.
Půjčka na auto přináší řadu výhod oproti finančnímu a operativnímu leasingu. Jednou z hlavních, která ve většině případů i rozhoduje, je, že u pořízení vozu na úvěr je klient veden v technickém průkazu jako majitel automobilu ihned. Mezi další plusy bankovní půjčky patří jednorázové splacení před ukončením smlouvy a možnost zvolení doby splatnosti od šesti měsíců. Tyto podmínky žádný leasing nenabídne.
Porovnání více bankovních půjček je nezbytné
Důležité je nepodceňovat porovnání půjček. Díky důkladnému srovnání lze vybrat tu nejvýhodnější. Zajímejte se o měsíční splátky, o výši úrokové sazby, o výši roční procentní sazby nákladů, o možnosti předčasného splacení, o poplatky a o možné sankce z prodlení. Vše u nabídek řádně porovnávejte.
Nevýhodou půjček na auto je složité vyřizování formalit. Určité administrativní kroky jsou při sjednávání úvěru nezbytné. Stejně tak je důležité počítat s nutností ručitele. Některým bankám postačí jako záruka pořizovaný automobil. Ovšem v takovém případě buďte na pozoru. Ručíte-li kupovaným vozem, není ho možné v průběhu smlouvy prodat. Až po splacení půjčky lze s vozem volně nakládat.
Spočítejte si úroky i cenu půjčky
Před podpisem smlouvy se ujistěte, že veškerým podmínkám rozumíte. Nepodceňujte konkrétní čísla. Mějte jasno o tom, kolik zaplatíte na úrocích a kolik zaplatíte celkem. Výpočet úroků z půjčky není složitým matematickým úkolem. Znát potřebujete jistinu neboli vypůjčenou částku, roční úrokovou sazbu a délku úročení v letech.
Ke snazším výpočtům můžete využít volně dostupné vzorce na internetu, online kalkulačky nebo rad bankovních poradců. Jen díky tomu, že budete mít přehled a vše důkladně spočítané, si snadno zvolíte tu správnou bankovní půjčku a především vhodnou výši měsíčních splátek, která nebude příliš zatěžovat váš rodinný rozpočet.